Emlékeztető
Készült: Az Egyesület klubhelyiségében a fenti címen, 2009. február 24-én.
Tárgy: A Büntetés-végrehajtó Intézet miatt kialakult helyzet.
Meghívott vendégek közül jelen vannak:
Szász Csaba alpolgármester Úr,
Kovács Róbert alpolgármester Úr,
Agócs Zsolt kerületi képviselő Úr,
Szabó Zoltán BV alezredes,
Garamszegi László a Kőkert Kft képviseletében,
Kócs Sándorné köszönti a megjelent vendégeket és egyesületi tagokat, tulajdonosokat.
Elmondja, hogy a fórumot lakossági igénynek eleget téve, azért hívták össze, mert a Kőbányai Hírekben megjelent egy cikk miszerint, a Venyige utcai börtön és a villamos-pálya által határolt területet a Kőbányai Önkormányzat térítésmentesen átadta a börtönnek. A területet az intézet saját költségén lekeríti és parkosítja.
A lakók úgy érzik, ezzel az intézkedéssel a fogva tartottak hozzátartozói teljesen átszorulnak az úttest túloldalára és még jobban fogják zavarni a helyi lakosok nyugalmát.
A fórum egyik résztvevője, Bozó Károlyné volt Társasházi tulajdonos kérte, hogy elmondhassa a vele történteket. Ő volt a legérintettebb személy az ügyben, mivel lakása a Maglódi út és Fagyal utca sarkán volt. A helyzete annyira kritikussá vált, hogy kénytelen volt kiskorú gyermekével elköltözni saját tulajdonú lakásából. Mivel mindkét alpolgármester jelen van, kérdése az, hogy tud-e a Polgármesteri Hivatal előző ingatlanával azonos lakást biztosítani részére a vételi ár értékében, vagy a BV tud-e kártérítést biztosítani neki az értékcsökkenés mértékében.
Szabó Zoltán alezredes Úr elmondja, egyelőre jogszabály nem tiltja a látogatók ottlétét és nincs, mi szabályozza viselkedésüket. Nyugodtan üvöltözhetnek. Sajnos a régebben általuk biztosított kutyás őrök, illetve rendőrök sem tudtak mit tenni. Kevés a láthatási idő, havonta egy alkalom, ezért aki teheti így oldja meg, hogy a bennlévő családtagjával kapcsolatot tartson.
Kócs Sándorné: az Önkormányzat által beépített parkolás-gátlókat a látogatók gépkocsijaikkal tönkre tették, illetve az Önkormányzat által felújított járda aszfaltozását szintén megrongálták.
Elmondja, hogy harcukat a BV ellen 2001 óta folytatják. A 2001.07.01-én írt levelükben legalább 200 aláírással kérték, hogy a börtön ablakaira 45 fokban lamellákat építsenek be, amely meggátolja a közvetlen kontaktus lehetőségét a rabok és a látogatók közt.
2007-ben a börtönben tett látogatásuk alkalmával szintén ugyanezt a megoldást javasolták, azonban azóta sem történt változás.
Szász Csaba alpolgármester Úr: legnagyobb mulasztóként a X. Kerületi Rendőrkapitányságot tudja megnevezni, mivel a területen rendet leginkább nekik és a Közterület Fenntartóknak kellene biztosítani, de a baj az, hogy nem elegendő a hatáskörük mértéke. Megoldásnak tartaná az Újhegyi lakótelepen már kiépített térfigyelő kamerák tovább építését a Maglódi úti Társasház területére is.
Agócs Zsolt képviselő úr szerint a zajcsökkentő falak építése lenne a legjobb megoldás, mert ennek elkészülte után a telepet lakóparkként lehetne kezelni.
Szász Csaba alpolgármester úr: gondolkodtak már egy jegenyefasor ültetésén is, amik már megnőttek volna. Azonban nagy a valószínűsége, hogy mindezek a parkolás-gátlók sorsára jutottak volna.
Kazi Istvánné hosszasan meséli, hogy mit kell az itt élőknek végighallgatni. 2007-ben egyike volt azon lakóknak, akik meghívást kaptak a BV látogatásra. Akkor is az volt a kérés, hogy szereljenek fel lamellákat, azt is többféle képpen meg lehet oldani. Szerinte a sok közül ez lenne a legjobb megoldás, így nem láthatnák a fogvatartottak és hozzátartozók egymást, nem tudnának kinek kikiabálni. Lehet bármiről beszélgetni, de csak konkrét műszaki megoldással lehet a jelenlegi állapotnak véget vetni.
Fabók Ferenc: azzal fenyegették meg, hogy lelövik, mert szólni mert.
Mészáros Pálné: miért lehet a Kozma utcai börtönnél rendet tartani?
Kerezsi Gábor: fényképet mutat arról, hogy az ide látogatók az autójában 400 ezer forintos kárt tettek.
Kovács Róbert alpolgármester úr, először is gratulál a klubhelységhez és az itt lévő közösséghez. Javasolja, hogy a mai fórumról mindenképpen készüljön egy emlékeztető, mert csak így lehet a kéréseket bizottságok és a Képviselő-testület elé vinni. Kérni kell az önkormányzatot a lehető legjobb megoldás kidolgozására.
Meg kell vizsgálni, hogy használatba lehet-e adni a területet az esetleges zajvédő falak kiépítésére.
Az önkormányzat kérje jogszabály módosítását a látogatók kapcsán, hisz mindenki tudja, mi zajlik itt, így országgyűlési képviselőink és a Fővárosi Önkormányzat képviselői is. A rendőrségnek és a közterület felügyeletnek nagyobb hatáskörre lenne szüksége. A közterületesek ne csak büntethessenek.
Ahhoz nem tud hozzászólni, hogy a lamellázás megoldható-e, az a BV hatáskörébe tartozik. Ehhez kellene tudni a jogszabályt.
A Fórumon bemutatkozott Garamszegi László Úr a Kőkert képviseletében. Elmondta, hogy a cég nemrégiben alakult, feladatuk az Önkormányzati közterületek, játszóterek karbantartása, gondozása.
A Sibrik Kertszépítő Egyesülettel nagyon jó a kapcsolatuk, kerületi szinten kevés ilyen működik, de ez a legjobbak között van.
A Tulajdonosok jelzik, hogy a Fagyal utcában működött használt autókereskedés évek óta megszűnt, ennek területét nem takarítják. Tudomásuk szerint, Önkormányzati tulajdonban van, de senki nem foglalkozik vele.
Javasolják, adják át a Sibrik telep részére parkolókénti használatra, mivel úgyis gondot jelent az itt lakóknak a gépkocsik elhelyezése.
A Fórumon a Tulajdonosok a következő határozatot hozzák:
A lakók kérik az Önkormányzatot
jogszabály módosítás kezdeményezésére,
például a börtön 200 méteres körzetét műveleti területté nyilvánítani.
Tiltani az átjárást hasonlóképp, mint az iskolák és óvodák közelében
meghatározott távolságon belül a szeszes ital árusítását, vagy a közterületen
való fogyasztását.
Lamellák felhelyezését az ablakokra.
Térfigyelő kamera rendszer kiépítését az érintett lakóterületre.
Vizsgálják meg az adott terület használatba adási lehetőségét.
Kérik a közterületesek és a rendőri ellenőrzés sűrítését, illetve a szabálytalanul parkoló gépkocsik megbüntetését.
Kérik az egyeztetést a Büntetés-végrehajtó Intézettel, országgyűlési képviselők együttműködésével kezdeményezzék pénzügyi támogatás nyújtását a szükséges elvégzendő munkákhoz.
Több hozzászólás nem lévén, Kócs Sándorné megköszöni a jelenlévőknek a megjelenést, kéri az érintett személyeket, hogy az emlékeztetőben leírtakra lehetőségükhöz mérten mielőbb válaszoljanak.
Budapest, 2009. február 27.
Kócs Sándorné
|